Miłość a zdrowie! Jak miłość wpływa na zdrowie?

Miłość a zdrowie! Jak miłość wpływa na zdrowie?

Dziś, 14 lutego obchodzimy Walentynki, które są okazją okazywania swoich uczuć najbliższym. Miłość nie tylko zmienia postrzeganie świata, ale również przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Za wpływ miłości na nas przede wszystkim odpowiedzialne są hormony, które wydzielają się w poszczególnych fazach zakochania i miłości różnie oddziałują na nasz organizm. 

Jak miłość może wpływać na nasze zdrowie?
- redukuje stres,
- zmniejsza ryzyko chorób serca,
- ludzie będący w szczęśliwych związkach rzadziej potrzebują pomocy lekarza, a przeciętny pobyt w szpitalu osób chorych jest krótszy,
- stan zakochania obniża też ciśnienie krwi.

Hormonem, który wydziela się w pierwszej fazie miłości, czyli tzw. fazie ostrej zakochania, jest fenyloetyloamina, która może wpływać pozytywnie między innymi na układ nerwowy, utratę wagi, a także może wspomagać trawienie. Badania wykazały istotny wpływ tego związku w łagodzeniu objawów depresji.

Kolejnym ważnym hormonem jest dopamina. Kiedy ludzie odczuwają pozytywne emocje, w ich mózgach wzrasta stężenie tego neurohormonu. Obecnie wiadomo, że układ dopaminergiczny pełni kluczową rolę w poczuciu szczęścia, a także w radzeniu sobie ze stresem w chorobie. Zwiększone wydzielanie dopaminy skutkuje tym, że mamy więcej energii i chęci do działania. Dopamina stymuluje wytwarzanie oksytocyny, nazywanej również „hormonem miłości i zaufania”, który wpływa pozytywnie na relacje międzyludzkie, sprzyja empatii i otwarciu się na drugiego człowieka, stymulując jednocześnie wydzielanie dopaminy i serotoniny, co powoduje redukcję poziomu stresu.

Endorfiny, czyli tzw. „hormony szczęścia”, są silnymi agonistami receptorów opioidowych, u których pobudzenie powoduje euforię. Produkowane są przez przysadkę mózgową, rdzeń kręgowy i podwzgórze, a uwalniane są przy okazywaniu sobie czułości, w stanach silnych emocji, ćwiczeń fizycznych, a nawet spożywania pikantnych potraw. Endorfiny blokują odczuwanie bólu, działają uspokajająco oraz redukują stres. Są odpowiedzialne również za odczuwanie przyjemności.

Ludzie będący w szczęśliwych związkach rzadziej potrzebują pomocy lekarza, a przeciętny pobyt w szpitalu osób chorych jest krótszy. Stan zakochania obniża ciśnienie krwi. Ludzie żyjący w szczęśliwych małżeństwach mają niższe ciśnienie krwi od tych, którzy żyją samotnie. Nie chodzi tu o sam fakt małżeństwa, lecz o uczucia.

Pamiętajcie, że miłość może zredukować stres, poczucie niepokoju oraz zmniejszyć ryzyko depresji. Może również wpływać na układ immunologiczny. Ludzie, którzy doświadczali więcej pozytywnych emocji, są bardziej odporni na przeziębiania w porównaniu do tych, którzy częściej odczuwali napięcie, wrogość czy depresję.

Życzymy wszystkim dużo miłości i zdrowia - nie tylko w dniu świętego Walentego.

Foto autorstwa creativeart z Freepik.com