Bezpłatne szczepienia przeciw HPV

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV

Informujemy, że ruszył w naszej przychodni program szczepień HPV, które pomagają w ochronie przed nowotworami. HPV chroni przed rakiem szyjki macicy oraz innymi nowotworami narządów płciowych.

HPV (Human Papilloma Virus) jest nazwą ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV należy do najważniejszych czynników zakaźnych o właściwościach onkogennych, czyli zdolnych do transformacji nowotworowej komórek i wywołania raka. HPV jest czynnikiem sprawczym wywołującym wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy. Może wywoływać również raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn oraz raka odbytu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka i migdałków, okolic głowy i szyi u obu płci.

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r. Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Stowarzyszenie Demagog obalił mity na temat szczepienia przeciw HPV. Czytaj więcej na: demagog.org.pl

Szczepienia przeciw HPV - spot promocyjny

Rejestracja dziecka na szczepienie przeciw HPV możliwa jest:

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
  • przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7.00 do 20.00),
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Nasza przychodnia Zdrowie to My bierze udział w programie bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Osoby zainteresowane szczepieniem, zachęcamy do kontaktu z nami ⇨ telefonicznie: (22) 726 00 83 lub 666 190 200, mailowo: recepcja@zdrowietomy.pl oraz osobiście w recepcji przychodni przy ul. Uroczej 14 w Józefosławiu.

Zdjęcie główne Freepik.com