Biopsja cienkoigłowa tarczycy to procedura, która polega na pobraniu małej próbki tkanek z tarczycy za pomocą cienkiej igły. Jest to jedna z najczęściej wykonywanych procedur diagnostycznych tarczycy.
Podczas biopsji cienkoigłowej lekarz umieszcza cienką igłę w obszarze podejrzanym o obecność guza lub zmiany w tarczycy. Następnie pobiera się kilka próbek tkanek. Te próbki są następnie badane pod mikroskopem, aby określić, czy istnieje ryzyko raka tarczycy lub inne problemy zdrowotne.
Procedura jest zwykle wykonywana przez endokrynologa lub radiologa i jest stosunkowo bezpieczna. Może powodować niewielki ból i krótkotrwałe krwawienie, ale zwykle nie ma poważnych skutków ubocznych. Biopsja cienkoigłowa tarczycy jest ważnym narzędziem diagnostycznym w wykrywaniu chorób tarczycy i pomaga w określeniu dalszych kroków leczenia.
Na czym polega i kiedy jest konieczna biopsja tarczycy? Zachęcamy do obejrzenia filmu dotyczącego biopsji cienkoigłowej tarczycy. Temat omawia lek. Dorota Wakuła - endokrynolog, internista.
Biopsja cienkoigłowa tarczycy jest to mało inwazyjny zabieg polegający na nakłuciu zmian ogniskowych pod kontrolą USG i pobraniu materiału komórkowego do oceny cytologicznej, czyli do oceny materiału badaniu mikroskopowym.
Wskazaniami do wykonania takiego zabiegu, są zmiany ogniskowe wykryte w badaniu USG. Do takiego badania kwalifikuje endokrynolog, po zapoznaniu się z historią pacjenta, z wynikami badań USG i po wykonaniu badania przedmiotowego.
Głównym celem biopsji cienkoigłowej tarczycy jest określenie typu zmiany ogniskowej i w konsekwencji wyodrębnienie grupy pacjentów, u których konieczne będzie leczenie chirurgiczne.
Zabieg nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta, nie ma konieczności powstrzymywania się od posiłku. Z uwagi na użycie bardzo cienkich igieł - około trzykrotnie cieńszych od tych stosowanych przy pobraniu krwi. Nie ma konieczności znieczulenia, ponieważ zabieg jest bezbolesny.
W trakcie nakłucia, które trwa maksymalnie od 10 do 15 sekund, nie należy przełykać śliny oraz mówić. Po zabiegu praktycznie nie ma powikłań. Jedyne jakie mogą wystąpić, to siniak lub przejściowa bolesność w miejscu nakłucia. Po wykonaniu biopsji cienkoigłowej tarczycy, pacjent może wrócić do normalnej aktywności życia.