Pączki w Tłusty Czwartek a nasze zdrowie

Pączki w Tłusty Czwartek a nasze zdrowie

Pączki to jedne z naszych ulubionych słodkości i to właśnie w Tłusty Czwartek, który w tym roku przypada 16 lutego, sięgamy po nie najczęściej. Zjadamy w tym dniu przynajmniej 2-3 pączki. Czy pączki są zdrowe? Jakie wartości odżywcze mają pączki i czy tuczą?

Z czego zrobione są pączki?

Pączki najczęściej wytwarzane są z białej mąki, czyli wysoko przetworzonych węglowodanów, które mają znikomą wartość odżywczą. Ponadto pączki smażone są w głębokim tłuszczu, a ten stosowany w cukiernictwie, to najczęściej częściowo utwardzone oleje roślinne. Są one źródłem tłuszczów trans, które zwiększają ryzyko chorób układu krążenia i licznych schorzeń o podłożu zapalnym. Poza tym pączki są ciężkostrawne i dostarczają jedynie pustych kalorii.

W składzie najtańszych pączków z dyskontów czy dużych sklepów, można znaleźć emulgatory, substancje spulchniające, regulatory kwasowości, substancje smakowo-zapachowe, utwardzane tłuszcze, barwniki i substancje konserwujące.  Dzięki tym składnikom pączki mogą nawet przez tydzień wyglądać tak samo, jak tuż po upieczeniu. Dlatego czasami lepiej zapłacić trochę więcej i kupić pączka ze sprawdzonej cukierni.

Czy zbyt dużo pączków szkodzi?

Eksperci podkreślają, że tak duże ilości węglowodanów i tłuszczu mogą chwilowo zaburzyć prawidłową pracę żołądka, trzustki, jelit i wątroby. Wskazują jednak, że zjedzenie jednego pączka nam nie zaszkodzi. Dla osób, które na co dzień nie są przyzwyczajone do tak dużego obciążenia narządów, trzy sztuki mogą już spowodować gorsze samopoczucie.

Niestety, niektóre osoby, nie powinny w ogóle jeść pączków ze względu na swój stan zdrowia. Wśród nich znajdują się m.in. chorzy na przewlekłe zapalenie trzustki, a także cholestatyczne choroby wątroby. Dla chorujących na cukrzycę, słodki pączek oprócz uczucia niebiańskiego smaku może poskutkować hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi).

Ile potrzebujemy czasu na spalenie pączka?

Przeciętny ważący 100 g pączek ma zwykle od 200 do 350 kcal. Zdarzają się jednak pączki zdecydowanie bardziej kaloryczne, przede wszystkim chodzi tu o słodkości dodatkowo oblane czekoladą zamiast lukrem – taki pączek może mieć nawet 450-500 kcal! Można zatem śmiało stwierdzić, że zjedzenie jednego pączka w tłusty czwartek jest równoważne ze zjedzeniem lekkiego, zdrowego obiadu.

Spalenie jednego pączka będzie wymagało od nas poświęcenia sporej ilości czasu. Jeszcze gorzej, jeżeli oddaliśmy się szaleństwu związanemu z Tłustym Czwartkiem, lub akurat wracamy z wizyty u babci, a z jednego pączka zrobiło się ich kilka. Spalenie jednego pączka może zabrać nam dużo czasu, nawet, jeśli wykonywać będziemy wysoce intensywne i pochłaniające energię ćwiczenia. Ile czasu musimy poświęcić na ćwiczenia, by móc spokojnie cieszyć się pączkiem? Przy gimnastyce potrzebujemy około 90 minut, przy joggingu 34 minuty, jeżdżąc na rowerze 26 minut, maszerując nordic walking 35 minut a skacząc na skakance około 30 minut.

Czy zjeść pączka w Tłusty Czwartek?

Jeśli na co dzień odżywiamy się zdrowo, jemy dużo warzyw i owoców oraz dbamy o formę, chodząc na siłownię czy ćwicząc w domu, zjedzenie jednego pączka i kilku faworków nie spowoduje, że od razu przytyjemy, a nasz organizm zostanie zaśmiecony niezdrowym tłuszczem, który odłoży się w naszych naczyniach krwionośnych w postaci blaszek cholesterolowych, a w obwodzie naszej talii i bioder przybędzie od razu kilku centymetrów. Trzeba pamiętać, że codzienne dbanie o zdrową dietę umożliwia nam raz na jakiś czas szaleństwo w postaci zjedzenia czegoś niezdrowego i kalorycznego – nasz organizm funkcjonuje bowiem wtedy prawidłowo i bez problemu będziemy szybko mogli spalić kaloryczne przysmaki.

Jeżeli potrzebujecie wsparcia dietetycznego, to zachęcamy do skorzystania z naszej ⇨ poradni dietetycznej.

W Tłusty Czwartek zawsze pojawiają się dylematy! Ile można zjeść pączków? Co trzeba zrobić, by je spalić? Czy Tłusty Czwartek nie zrujnuje mojego zdrowego życia? Odpowiedź brzmi: posłuchaj samego siebie, zachowując przy tym trochę zdrowego rozsądku. Jeden czy dwa pączki nie sprawią, że stracisz coś bezpowrotnie. Pytanie, czy masz ochotę na aż trzy?

Smacznego!

Zdjęcie autorstwa KamranAydinov z Freepik.com