7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, który został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w celu zwrócenia uwagi na kwestie związane z ochroną zdrowia.
Światowy Dzień Zdrowia ma na celu zwiększenie świadomości na temat zdrowia i chorób oraz promowanie zdrowego stylu życia. W tym dniu przypada również Dzień Pracownika Służby Zdrowia. To święto wszystkich tych, którzy za swoje powołanie uznali niesienie pomocy drugiemu człowiekowi w trudnym czasie choroby.
W 2023 roku obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia pod hasłem "Zdrowie dla wszystkich". Tego dnia Światowa Organizacja Zdrowia będzie obchodzić również 75. rocznicę swojego istnienia. Rocznica ta jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy osiągnięte w dziedzinie zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad.
Zdrowie dla wszystkich
Przez dziesięciolecia WHO zajmowała się kluczowymi wyzwaniami swojej misji: przewodziła wysiłkom na rzecz poprawy warunków społecznych, aby ludzie rodzili się, wzrastali, pracowali, żyli i starzeli się w dobrym zdrowiu. WHO odgrywa również kluczową rolę w globalnej promocji integracji płci i niepełnosprawności. Cel jakim jest osiągnięcie zdrowia dla wszystkich, pozostaje dziś tak samo ważny jak 75 lat temu.
Łagodzenie śmiertelnych chorób
Jedną z kluczowych misji WHO jest zapobieganie, łagodzenie i całkowite zatrzymanie rozprzestrzeniania się śmiertelnych infekcji. W wyniku bezprecedensowego globalnego partnerstwa ospa prawdziwa została wyeliminowana, a rozprzestrzenianie się polio zostało zredukowane do 99,9%.
Ochrona ludzi przed pandemiami
WHO każdego dnia wykrywa tysiące sygnałów alarmowych dotyczących zdrowia i działa na rzecz ochrony ludzi przed zagrożeniami i skutkami epidemii i pandemii. W ciągu ostatnich dziesięcioleci WHO była na pierwszej linii wszystkich poważnych zagrożeń zdrowotnych: od cholery i eboli po ptasią grypę (H5N1), SARS i pandemię COVID-19.
Pokój dla zdrowia, zdrowie dla pokoju
WHO odgrywa często niewidoczną rolę w negocjacjach dotyczących usług humanitarnych i zdrowotnych podczas wojen i konfliktów. Od lat 80. WHO realizuje projekty „Zdrowie jako pomost do pokoju” w Afryce, Azji, Europie i Ameryce Łacińskiej, prowadząc interwencje humanitarne w miejscach konfliktów. Personel WHO nadal wykonuje niebezpieczne obowiązki w strefach konfliktów od Iraku po Libię i od Sudanu po Ukrainę.
Kierowanie polityką i normami dotyczącymi zdrowia
WHO jest światowym autorytetem w zakresie wydawania zasad i wytycznych w celu poprawy zdrowia ludzi. W 1981 roku państwa członkowskie WHO przyjęły Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece, który do 2020 roku został wdrożony w 136 krajach, promując karmienie piersią milionów dzieci.
Zapobieganie chorobom poprzez szczepienia
WHO odegrała pionierską rolę w dostarczaniu szczepionek zapobiegających chorobom. Organizacja ustanowiła swój Rozszerzony Program Szczepień w 1974 roku, aby wspierać wprowadzanie szczepionek dziecięcych na całym świecie, ukierunkowanych na wiele chorób jednocześnie, nie pozostawiając nikogo w tyle. Mamy teraz szczepionki, które chronią nas przed ponad 20 chorobami zagrażającymi życiu, pomagając ludziom w każdym wieku żyć dłużej i zdrowiej.
Sprostanie wyzwaniom zdrowotnym związanym z klimatem
Zmiana klimatu jest obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości. Wpływa na jakość powietrza, wodę pitną, zaopatrzenie w żywność, warunki sanitarne, schronienie i środowisko jako całość.
WHO wspiera kraje w opracowywaniu kompleksowych planów działania w celu przeciwdziałania skutkom zdrowotnym zmian klimatycznych, budowaniu bardziej odpornych, bezemisyjnych i zrównoważonych systemów i obiektów opieki zdrowotnej.
Osiągnięcia w zakresie zdrowia publicznego były możliwe dzięki niestrudzonym wysiłkom pokoleń pracowników służby zdrowia na całym świecie. WHO promuje pracę pracowników służby zdrowia, którzy dokonali wszystkich tych przełomowych wydarzeń w dziedzinie zdrowia, od wyeliminowania ospy po dramatyczny postęp w leczeniu HIV.
Więcej informacji: www.who.int oraz www.who.int
#ŚwiatowyDzieńZdrowia #DzieńPracownikaSłużbyZdrowia #WorldHealthOrganization #WHO #zdrowie #służbazdrowia
Jak dbać o swoje zdrowie?
Dbanie o zdrowie jest bardzo ważne dla naszego dobrej kondycji i samopoczucia. Poniżej umieszczamy kilka prostych sposobów, jak można zadbać o swoje zdrowie i nie tylko z okazji święta:
- Zdrowa dieta / zdrowe odżywianie - spożywanie różnorodnych i zrównoważonych posiłków, bogatych w witaminy, minerały i białka, pomaga w utrzymaniu dobrego zdrowia. Unikaj przetworzonej żywności oraz produktów wysoko przetworzonych i słodzonych, włączając w to dużą ilość warzyw i owoców, białka, węglowodanów złożonych oraz zdrowych tłuszczy. Pamiętaj o witaminach z grupy B, a także o witaminie A, C, D i E. Jedz regularnie 5 posiłków (co 3-4 godziny) i pamiętaj o częstym piciu wody.
- Aktywność fizyczna - regularne ćwiczenia fizyczne pomagają w utrzymaniu dobrej formy i zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Podejmuj regularną aktywność fizyczną, taką jak np. bieganie, jazda na rowerze, pływanie lub fitness, aby utrzymać kondycję i poprawić wydolność organizmu. Bądź codziennie aktywny fizycznie (co najmniej godzinę dziennie), ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godzin na dobę. Regularne ćwiczenia pomagają zwiększyć tkankę mięśniową i mineralizację kości, a jednocześnie zmniejszają tkankę tłuszczową. Codzienna aktywność fizyczna poprawia też sprawność umysłową oraz pomaga w uzyskaniu atrakcyjnego wyglądu.
- Wystarczający sen - sen to czas, w którym organizm regeneruje się i odpoczywa. Warto dbać o jego jakość i ilość. Staraj się spać 7-8 godzin dziennie, aby wypocząć i zregenerować organizm. Człowiek musi spać, aby mógł odpocząć i zregenerować siły.
- Unikanie szkodliwych substancji - unikaj palenia, nadużywania alkoholu i narkotyków, które są szkodliwe dla zdrowia. Z każdym wypalonym papierosem, wraz z dymem tytoniowym wchłania się 4 tysiące substancji szkodliwych, z których ponad 40 to substancje rakotwórcze, m.in.: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan. Zawarta w papierosach nikotyna niszczy prawie wszystko: żołądek, mózg, serce, płuca, wątrobę, usta, krtań. Alkohol jest silną, zabójczą trucizną, która powoduje zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego – bardzo osłabia układ odpornościowy.
- Badania lekarskie - regularne wizyty u lekarza pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie chorób. Podejmuj regularne badania przez lekarzy, włączając w to badania krwi, aby zdiagnozować choroby we wczesnym stadium.
- Zdrowe relacje społeczne - utrzymywanie bliskich relacji z rodziną i przyjaciółmi ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.
- Zdrowe przyzwyczajenia - unikaj stresu i negatywnych emocji, które mogą wpływać na zdrowie psychiczne i fizyczne.
- Higiena - dbaj o higienę osobistą i przestrzegaj zasad dotyczących higieny, aby uniknąć chorób zakaźnych.
- Redukcja stresu - wykorzystaj techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy aromaterapia, aby zmniejszyć poziom stresu i poprawić samopoczucie.
- Zdrowa psychika - dbaj o swoje zdrowie psychiczne, szukaj pomocy u specjalisty, gdy odczuwasz niepokój, depresję czy inne problemy emocjonalne. Człowiek to nie tylko sfera fizyczna, ale także psychiczna. Obie te sfery przenikają się i decydują o ludzkim zdrowiu. Kiedy choruje ciało, nasze samopoczucie psychiczne ulega pogorszeniu, a kiedy doświadczamy bólu psychicznego (takiego jak nadmierny stres czy zaburzenia lękowe), pogorszeniu ulega nasze zdrowie fizyczne (czego najlepszym przykładem są zaburzenia psychosomatyczne). O zdrowie psychiczne należy zadbać tak samo starannie, jak o zdrowie fizyczne.
Pamiętajcie, że dbanie o zdrowie to proces, który wymaga wysiłku i konsekwencji. Zmiana nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej, a także eliminowanie szkodliwych substancji, może być trudne, ale długofalowe korzyści dla zdrowia są bezcenne.
Życzenia dla pracowników naszej przychodni:
Z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia, pragniemy złożyć wyrazy uznania oraz podziękowania za trudną codzienną pracę wszystkim pracownikom naszej przychodni, którzy pomagają pacjentom. Dziękujemy za profesjonalizm w działaniu, czas poświęcony naszym pacjentom, życzliwą opiekę oraz okazywanie szacunku i cierpliwości.
Wszystkim pracownikom życzymy, aby nie zabrakło sił, cierpliwości i uśmiechu w codziennej pracy. Wasza praca jest nieoceniona i niezastąpiona. Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna, że jesteście z nami oraz z naszymi pacjentami.
Dyrekcja przychodni Zdrowie to My w Józefosławiu
Źródło zdjęcia Freepik.com